Doğalgaza konutlarda yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirim yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in “Doların seyrine göre yapılır” dediği doğalgaz indiriminde müjdeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. İstanbul Topkapı’daki “Panaroma 1453 Tarih Müzesi”nin açılışında “Bir müjdem var” diyen Erdoğan, bugünden (1 Şubat 2009) itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirdiklerini açıkladı. Erdoğan, “Küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artışlar oldu. Petrolün dünyada varili 150 dolarlara kadar çıktı. Tabii bunun doğalgaza da olumsuz etkileri oldu. ’Dışarıdan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, size farklı konularda farklı olumsuzluklar meydana getirebilir. Biz içeride kendi ürünlerimizde bir zam yapmayacağız. Ama dışarıdan gelene karşı da durmamız mümkün değil’ demiştik. İnişler sebebiyle bir çalışma yaptırdık. Fiyatı indiriyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının ardından dün akşam saatlerinde Botaş’tan yapılan açıklamada, doğalgazda yüzde 17-18’lik indirimin bugünden (1 Şubat 2009) geçerli olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Botaş’ın taşıdığı kamusal sorumluluğun bilincinde bir kuruluş olarak kár maksizimizasyonu değil, faaliyetlerini rasyonel ve verimli şekilde sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu makul kar seviyesini hedeflediği” ifade edildi.

Konutlarda kullanılan doğalgaza 1 Ocak 2008’de yüzde 7.4, haziran ayı başında yüzde 7.4, temmuz sonunda ise yüzde 16.88, ekimde yüzde 4,55 zam yapılmış son olarak yüzde 22.5’lik artış kasımda gerçekleştirilmişti. Geçen yılın tamamında kümülatif olarak yapılan zam oranı ise yüzde 72.7 olarak hesaplanmıştı. Sanayide ise artış yüzde 74.9’a ulaşmıştı.

Leave a Comment