EPDK, TETAŞ’ın toptan elektriğe yüzde 34 zam yapılması talebini onayladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Türkiye Elektrik Ticaret AŞ’nin (TETAŞ) toptan sattığı elektriğe 1 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 34 zam yapılmasına ilişkin başvurusunu onayladı. Böylece, TETAŞ’ın satacağı elektriğin tarifesi 1 Ekim’den itibaren kilowattsaat (KWh) başına elektrik fiyatı 10.74 YKr’den, 14.39 YKr’ye yükselecek.

Reuters’a bilgi veren EPDK yetkilisi, EPDK’nın yeni tarife talebini bugünkü toplantısında ele aldığını belirterek, “TETAŞ’ın talebi uygun bulunarak onaylandı” dedi. TETAŞ’ın tarife artışının nihai tüketiciye etkisi yüzde 10-15 arasında hesaplanıyor.

Reuters’a dün bilgi veren bir enerji yetkilisi, petrole bağlı olarak son dönemde doğalgazda meydana gelen yaklaşık yüzde 50’lik fiyat artışının, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizmasının TETAŞ’ın zam yapmasını zorunlu kıldığını belirterek, “EPDK’nın onaylaması durumunda bunun nihai tüketiciye yansıması yüzde 10-15 civarında olacak. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’nin (TEDAŞ) de bu çerçevede EPDK’ya başvurması gerekecek” demişti.

Maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde EPDK, TETAŞ’ın toptan elektriğe 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yüzde 12.7 zam yapılmasına ilişkin tarife başvurusunu da onaylamıştı.

Hükümet, daha önce, bu yıl Ocak ayından geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 olarak zam yapılmasını kararlaştırmış, enflasyon güncellemesinin etkisiyle bu oranlar tüketiciye konutta yüzde 19.5 ve sanayide de yüzde 12 olarak yansıtılmıştı.

Yeni sistemin devreye girmesinin ardından EPDK, TEDAŞ’ın nihai tüketiciye satacağı elektrik fiyatının 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere ev ve işyerlerinde yüzde 21, sanayide ise yüzde 22 artırılmasını kararlaştırmıştı. Böylece yılbaşından bu yana konutta toplam yüzde 44.6, sanayide ise toplam yüzde 36.6 oranında zam yapılmıştı.

Leave a Comment